Nowe przepisy dla osób
pracujących przy komputerze już obowiązują

Nowe przepisy już obowiązują

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. wprowadza szereg istotnych zmian dla pracowników oraz pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów BHP.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia zmianie ulega definicja stanowiska pracy. Będzie ono definiowane jako przestrzeń pracy z wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, krzesłem i stołem, a także wyposażeniem dodatkowym, w tym uchwytem na dokumenty i podnóżkiem.

O co warto zadbać

Podstawka pod laptopa

Według załącznika do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. , jeżeli pracownik co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy korzysta z laptopa, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę pod laptopa zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika.

Podstawa na dokumenty

Jeżeli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.

Podnóżek

Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy również wyposażyć w podnóżek. Kąt w zgięciu kolan powinien wynosić 90°- 105°, jeżeli stopy nie dotykają podłoża należy zastosować podnóżek zapewniający właściwe podparcie stóp.

podstawy pod laptop

podstawy na dokumenty

podnóżki

podkładki pod mysz i przed klawiaturę

Jak ustawić ergonomiczne stanowisko

KROK 1

Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy również wyposażyć w podnóżek. Kąt w zgięciu kolan powinien wynosić 90°- 105°, jeżeli stopy nie dotykają podłoża należy zastosować podnóżek zapewniający właściwe podparcie stóp.

KROK 2

W trakcie pracy dłonie powinny leżeć płasko. Aby uzyskać taką pozycję powinniśmy wcześniej zadbać o odpowiednią regulację wysokości krzesła. A podkładki ergonomiczne pod mysz i przed klawiaturę umożliwiają zachowanie neutralnej pozycji dłoni. Pamiętaj, korzystając z podkładki podpieraj dolną część dłoni, a nie bezpośrednio nadgarstek.

KROK 3

Dokumenty powinny znaleźć się bezpośrednio przed użytkownikiem pomiędzy klawiaturą, a ekranem na odpowiedniej wysokości, zmniejszając ilość ruchów głowy najlepiej po stronie oka dominującego pomogą w tym podstawy na dokumenty oraz większe bazy na dokumenty.

Skontaktuj się z nami

Otrzymasz specjalną ofertę